Míg 2008 február elején majdnem 20 forintot ért 100 koreai won, november óta már csak 15 Ft alatt, átlag 14,30.- forintért jegyzi az MNB a valutát


A koreai won meredek zuhanást szenvedett el idén, de elemzők szerint a nehezén már túl vannak, és hamarosan erősödésnek indulhat a távol-keleti deviza. A fizetőeszköz 30 százalékkal esett, ez annyi, mintha az euró 330 forintig drágult volna.
A Standard Chartered Bank várakozása szerint a következő három hónapban a dél-koreai won közel öt százalékkal erősödhet a dollárral szemben, miután az ország folyó fizetési mérlege javulást mutat, és a tőkekiáramlás is lassult. A wonra vonatkozó ajánlását az elemző alulsúlyozásról semlegesre javította, hozzátéve, a jelenlegi 1,315-ös árfolyamról az első negyedévben 1,300-ig, míg 2009 végére 1,150-ig erősödhet.

A javulás rá is férne a távol-keleti devizára, melynek árfolyama év elejéhez képest több mint 30 százalékot esett, ami az 1997-es ázsiai valutaválság óta a legsúlyosabb veszteségnek számít. Ennél jóval súlyosabb éven belüli mínuszt is mutatott már a jegyzés, hiszen például csak decemberben 8,3 százalékos erősödés történt. Az idei mozgás olyan, mintha az euró az év eleji 250 forintos szintről mostanra 320-330 forint közé gyengült volna, és közben megjárta volna a 350 forint fölötti tartományt is.

Elemzők arra számítanak, hogy a tőkekivonás a pénzügyi válság lecsengésével megállhat, és ha a gyengébb devizának köszönhetően az export is javulást mutatna, akkor egyensúlyba kerülhetne a folyó fizetési mérleg, így az ország devizája is erősödésnek indulhatna. Az elmúlt két hónap dollárszűkét a kínai és a japán központi banktól kapott hitellel sikerült átvészelni.

Forrás: Econet

Szerző: OpenMinded  2008.12.31. 10:18 Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://szoul2009.blog.hu/api/trackback/id/tr12849938

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása