Azt hallottam, hogy több férfi van Koreában mint nő. Ez így annyira nem izgi, de amikor megtudtam, hogy mi az oka, akkor eldöntöttem, hogy utánajárok a dolognak
Először is: nem igaz, hogy több férfi van mint nő, mivel a becsült 2008-as statisztikai adatok szerint az ország 49 millió lakosának szinte pontosan fele férfi, másik fele nő. (Forrás)
Ami viszont tény, hogy a 65 év alatti lakosság esetében a 22,7 millió férfira 21,6 millió nő jut, és az arány a 65 év felettieknél egyenlítődik ki – ebben a korosztályban 1,9 millió férfi és 2,8 millió nő él. Ugyanis, ahogy mindenhol máshol, Koreában is tovább élnek a nők mint a férfiak. S ha már egyszer ez szóba került (mivel szóba hoztam), akkor elárulom, hogy itt azért jóval tovább élnek ám az emberek: a férfiak születésükkor nagy valószínűséggel megérik a 73. születésnapjukat (várható élettartam 73,8 év), míg a nők jó eséllyel megünnepelhetik a 81 évüket is (várható élettartam 80,9 év).
Térjünk azért csak vissza az eredeti kérdésre: miért van több férfi mint nő? A koreaiak magyarázata szerint azért, mert a szülők jobban szeretnék, ha fiúk születne mintha lány. És mivel a természet alapértelmezésben úgy kalkulál, hogy kb. ugyanannyi fogantatás eredményez lányt mint fiút, a koreai családok beavatkoznak a természet rendjébe. Egész egyszerűen fogalmazva, ha a terhességnél kiderül, hogy lányt hoztak össze, akkor irány az abortusz.
Az abortusz a legtöbb civilizált országban (és hát ugye Dél-Korea ilyen) bevett módja a születés-szabályozásnak, a nem kívánt terhesség megszakításának. És ha a kislány nemkívánt, akkor a kislány terhesség megszakítása is benne van a pakliban. Nézzétek csak meg a mellékelt képen a kisfiút, hát nem aranyos? (A képet én készítettem, amúgy, és szerintem nagyon jó lett... de ez most inkább mellékes) Persze a kislányok is aranyosak, de egy patriarchátusban – hogy is fogalmazzak közgazdász fogalmakkal – kevesebbet érnek. Ráadásul, ha egy családban nincs egy fiú sem, “neadjisten” CSAK lányok vannak, akkor rossz szemmel néznek rád.
Az egyik koreai elbeszélése szerint az olyan családban, ahol a harmadik vagy negyedik gyerek is lányra sikeredik, előfordul, hogy fiúnak nevelik. Olyan nevet adnak neki, amit fiúnak is lehet (vagy valami hasonlót), gondoljunk magyarul a Gabi-ra, aztán fiús játékokat vesznek neki, fiús ruhákba öltöztetik, és ő segít Apunak a férfias házimunkákban.
Hát, nem is tudom, lányok, biztos hogy ide akartok jönni???